UTW -sposób na aktywność

0
1976

Zakończenie pracy zawodowej wcale nie musi oznaczać wycofania się  z życia społecznego. Wręcz przeciwnie, jest to czas, który możemy wykorzystać tylko na własne przyjemności – przekładane w nieskończoność podróże, wizyty w miejscach kultury, na które wcześniej nie było czasu, ale także i na naukę – na to przecież nigdy, w myśl powiedzenia, nie jest za późno.

W tym ostatnim przypadku dobrym rozwiązaniem jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. W zajęciach i wykładach może uczestniczyć każdy, kto osiągnął odpowiedni wiek – na naszym tyskim UTW jest to wiek 55+ – i ma chęć na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności.

Co istotne, Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko miejsce, w którym zdobywamy wiedzę, to nade wszystko centrum integracji środowiska senioralnego danego miasta. Miejsce, w którym osoby w podobnym wieku mogą spotkać się, porozmawiać, nawiązać przyjacielskie relacje. To także ważna wartość tego typu instytucji.

Sekcja brydżowa

UTW to nie tylko wykłady

Na tyskim UTW do dyspozycji Słuchaczy jest kawiarenka ze stanowiskami komputerowymi i czytelnia, w której w przerwie pomiędzy zajęciami można usiąść i miło spędzić czas. Teraz, z wiadomych względów, nie można z niej korzystać. Ale z utęsknieniem czekamy aż nasz Uniwersytet znów będzie tętnił życiem. A dużo się u nas dzieje. Dla naszych Słuchaczy organizujemy pikniki, grillowanie, rajdy górskie, wycieczki, biesiady w tłusty czwartek itp. Jesteśmy również współorganizatorami miejskiej Senioriady, jak i uczestnikami Senioriad Zimowych organizowanych przez rabczański UTW.  Dzięki współpracy z tyskimi instytucjami kultury Słuchacze mają okazję uczestniczyć w wielu wyjątkowych wydarzeniach organizowanych w naszym mieście.

Co jeszcze można robić w ramach UTW?

i Słuchacze bardzo lubią spotkania z muzyką, dlatego w kalendarz naszych wydarzeń na stałe wpisane są także wydarzenia muzyczne z udziałem naszego chóru czy zespołu wokalno-instrumentalnego.
Specjalnie dla Słuchaczy tyskiego UTW, w zaprzyjaźnionej z Uniwersytetem Miejskiej Bibliotece Publicznej, przez kilka semestrów realizowany był projekt Akademia Polskiego Filmu w Tychach, finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Mamy nadzieję, że po pandemii będzie kontynuowany.

Słuchacze tyskiego UTW są ponadto aktywnymi uczestnikami miejskich wydarzeń, jak choćby Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy, w czasie którego na scenie prezentuje się nasz zespół wokalno-instrumentalny, a Słuchaczki z sekcji rękodzieła prowadzą warsztaty dla uczestników jarmarku.



Uniwersytet Trzeciego Wieku daje Słuchaczom poczucie, że nie są samotni, mają dokąd wyjść z domu, porozmawiać, rozwijać swoje pasje. Wielu tyskich Słuchaczy podkreśla, że UTW jest ich drugim domem.

Jest to zatem miejsce, gdzie przyjemne łączy się z pożytecznym. I naprawdę warto z niego korzystać.

Autorka: Joanna Kucz-Pieczka,

kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Tychach.

Fotografie autorki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj