Susan Wiggs Letnia kryjówka_ Cykl Kroniki znad jeziora_recezja

0
498

Kiedy natrafiłam na popularnym serwisie aukcyjnym na tę książkę, była w złym stanie technicznym ” wyczytana”, pozaginana, a to przecież znaczy, że musiała być niezwykle ciekawa.

Dlatego nie zamieszczam zdjęcia okładki. Wybaczcie. Ale dodam, że na okładce była adnotacja „New York Times Besteller”. Tą sygnaturą wydawnictwo Harlequin oznacza książki , które biją rekordy sprzedaży na całym świecie.

Okładka przedstawiała sielskie miejsce wypoczynku na brzegu jeziora, stolik i ławki drewniane, a obok zapalone światła małych słupków z lampkami.

Jeśli po przeczytaniu o tym, że powieść została wydana w wydawnictwie Harlequin i liczycie na banalne romansidło, to jesteście w wielkim błędzie.

Kim jest autorka

W popularnym serwisie o książkach przeczytałam, że Susan Wiggs karierę pisarską zaczęła już w wieku …8 lat.

Jako dziecko starannie ponumerowała strony swej opowieści, by nadać jej wygląd jak z drukarni.

Sama wspomina ,że była to mini powieść o losach małej Susan , jej rodzeństwa i przyjaciół. Brat od razu zapałał niechęcią do książki, bo nie spodobała mu się postać na nim wzorowana.

Dzisiaj autorska jest pisarką z licznym dorobkiem oraz ma spore grono fanów, w tym mnie.

Działa w miejscowym kółku literackim. Zamieszkuje na wyspie w Zatoce Pugeta w stanie Waszyngton, najczęściej porusza się motorówką.

Trzykrotnie została uhonorowana nagrodą RITA, a jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Jest zamężna od 1980 roku, ma jedną córkę. Ma pieska rasy terier.

Uwielbia długo spacerować , amatorsko zajmuje się fotografowaniem, dobrze jeździ na nartach ,ale źle gra w golfa.

Książki, to jest to, na co poświęca wolny czas.

Letnia kryjówka

Główną bohaterką książki jest Claire, ma ona tajemnicę, która powoduje, że musi się przemieszczać i stać się niewidoczną dla otoczenia, starać się nie rzucać w oczy. Chodzi w beżach, nie maluje się , żyje od zlecenia do zlecenia jest pielęgniarką dla osób, które są śmiertelnie chore.

Zlecenie by zająć się umierającym George`m spada jak z nieba. Podopieczny zabiera ją w miejsce, gdzie przeżył najpiękniejsze chwile życia, ale gdzie spotkała go porażka życiowa i choroba, z którą musiał walczyć.

Próbuje naprawić życiowe błędy i pogodzić się z przeszłością i ludźmi. Spotyka miłą starszą panią, co z tego wyniknie , zobaczycie.

Dziarski George rezygnuje z uciążliwej terapii i chce przeżyć po swojemu ostatnie dni. Na dancingu nawet tańczy! Claire mu pomaga. Spełnia życzenia podopiecznego.

Do zapomnianej miejscowości, w której nada funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy z domami nad jeziorem, zjeżdża rodzina Georga, wstrząśnięta jego decyzją , chcąca na przekór staruszkowi skierować go do szpitala. On jednakże nie chce kolejnego bólu i cierpienia.

Rodzina dokucza Bogu ducha winnej Claire, bo myśli , że jest ona kochanką dziadka.

Przybywa wnuk, prosto z wojny w Afganistanie. Lekarz wojskowy jest jeszcze bardziej podejrzliwy. Przyjeżdża do dziadka do ośrodka z koleżanką dziennikarką , którą prosi o „sprawdzenie” Claire.

Co z tego wyniknie, dlaczego Claire się ukrywa, co zrobiła,a czego nie zrobiła- tego kochani musicie się dowiedzieć z powieści.

Co będzie z dziadkiem, co z wnukiem cierpiącym po wojnie na stres?

Powieść jest życiowa, umiemy sobie wyobrazić tę historię, bohaterowie są prawdziwi. Sposób narracji wciąga. Nie da się absolutnie przerwać lektury.

Jest wątek przestępczo kryminalny, ale nic nie zdradzam.

Podsumowanie

Książka stanowi cykl opowieści , które można czytać osobno: Kroniki znad jeziora, jest około 7 części, nie wszystkie jeszcze czytałam.

Susan Wiggs interesująco opowiada losy osób, które w jakiś sposób, czy też rodzinnie, czy zawodowo związani są z małą miejscowością nad jeziorem.

Autorka pisze od serca, bohaterowie są tacy prawdziwi, że nie wydają się fikcyjni.

Są wątki kryminalne, sensacyjne ale i miłosne.

Jedno jest pewne. Powieści nie są nudne i to nie są „romansidła”.

Wiele z nich mówi o ważnych rzeczach w naszym życiu jak: lojalność, miłość w rodzinie, wartości rodzinne, wybaczenie.

Będę opisywała kolejne książki z tego cyklu w naszym Kąciku Czytelniczym.

Polecam Wam z całego serca

Johanka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj