Spory natury finansowo-prawnej doprowadziły do zamknięcia dla zwiedzających Grobu Pańskiego w Jerozolimie

0
1555

 

Przywódcy religijni zamykają  jedno z najświętszych chrześcijaństwa, w proteście przeciwko decyzji izraelskiej gminy Jerozolimskiej w sprawie podatków od nieruchomości.

Świątynia, w której znajduje się grób Jezusa Chrystusa zgodnie z tradycją chrześcijańską, została w poniedziałek zamknięta, w bezprecedensowym proteście przeciwko nowym zapisom w izraelskim prawie podatkowym odnośnie kościołów.

Do tej pory nie wiadomo, jak długo to miejsce, uważane za najświętsze w chrześcijaństwie, pozostanie zamknięte.

To „bezprecedensowe” działanie uzgodnione zostało przez przywódców greckich kościołów prawosławnych, ormiańskich i katolickich, którzy dzielą się opieką nad sanktuarium. Decyzję  ogłosili w niedzielę.

Przywódcy religijni protestują przeciwko decyzji ogłoszonej kilka tygodni temu przez izraelską gminę Jerozolimską, z której wynika, że będą płacili podatki od Bazyliki nie jak od miejsca kultu religijnego, ale jakby prowadzili działalność komercyjną, która generuje dochód.

To narusza – zdaniem przywódców religijnych – prawo własności.

Posicionamiento
Grecki Prawosławny Patriarcha Jerozolimy wydał oświadczenie prasowe w niedzielę przed zamkniętymi drzwiami Kościoła Grobu Pańskiego na Starym Mieście w Jerozolimie(Foto: AFP)

Według kościołów chrześcijańskich działania Izraela „są próbą osłabienia chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie”.

Izraelska komisja ministerialna musiała w niedzielę przyjrzeć się projektowi izraelskiej gminy Jerozolima, ale jej decyzja została przesunięta na następny tydzień.

Rzecznik prasowy palestyńskiego rządu w Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu, potępił „nową agresję” przeciwko Jerozolimie i oszacował, że ta izraelska decyzja „może przełożyć się na kontrolę (Izraela) nad ziemią należącą do kościołów”.

Zaległości podatkowe

Burmistrz Jerozolimy, Nir Barkat, powiedział w oświadczeniu, że miasto planuje odzyskać zaległe podatki od niektórych nieruchomości na kwotę 170 milionów dolarów. Te nieruchomości to „hotele, sale konferencyjne i sklepy” należące do kościołów.

Chrześcijańscy przywódcy uważają, że ustawa zakłóci  ich codzienną pracę i potwierdzają, że te aktywa służą ich pracy społecznej.

W ostatnich dnia pojawiła się też propozycja ustawowa mająca na celu złagodzenie obaw obywateli Izraela mieszkających w domach zbudowanych na ziemiach należących do greckiego Kościoła Prawosławnego, a ostatnio sprzedanych prywatnym inwestorom.

Mieszkańcy Izraela obawiają się, że nowi właściciele tych ziem wyrzucą ich w celu budowy komercyjnych  nieruchomości.

Transakcje sprzedaży działek greckiego Kościoła Prawosławnego oburzyły Palestyńczyków i wzbudziły podejrzenia, że ziemia jest wykorzystywana do budowy domów dla izraelskich osadników we Wschodniej Jerozolimie.

Według izraelskich mediów ministerstwo spraw zagranicznych skrytykowało decyzję burmistrza Jerozolimy o opodatkowaniu majątku kościołów, uznając, że narusza to „status quo” obowiązujący od dziesięcioleci.

W efekcie tych sporów w niedzielę turyści zastali zamknięte drzwi kościoła, a przewodnicy próbowali wyjaśnić, dlaczego nie mogli wejść do sanktuarium.

Sytuacja taka miała też miejsce w 1990r. Grobowiec i inne obiekty kultu chrześcijańskiego zostały zamknięte w proteście przeciwko osadnictwu w pobliżu kościoła.

Dziewięć lat później ponownie kościół zamknięto, w proteście przeciwko budowie meczetu w pobliżu Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie.

Przywódcy chrześcijańscy nazwali ustawę „obrzydliwością”, która ich zdaniem „umożliwi wywłaszczenie własności z Kościoła” – stwierdzili w oświadczeniu wydanym w niedzielę.

Źródło: https://expansion.mx/mundo/2018/02/26/la-disputa-que-tiene-cerrado-el-santo-sepulco-donde-esta-la-tumba-de-jesucristo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj