Pomnik Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Średzkiej w Środzie Wlkp.

0
306

Kiedy przejeżdżaliśmy przez Środę Wielkopolską, przez przypadek, zobaczyłam pomnik, a właściwie same orle skrzydła, szybko wysiadłam z busa i pobiegłam robić zdjęcia, podczas, gdy małżonek pojechał zaparkować.

Na początek moim oczom ukazało się Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej.

Pomnik Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Średzkiej

Majestatyczny pomnik odsłonięto 21 grudnia 2018 roku. Jak widzimy, zawiera trzy postaci żołnierzy, osłoniętych skrzydłami orła, który akurat wzbija się do lotu. Jak czytałam w lokalnej prasie z tego regionu, społeczeństwo jest zachwycone pomnikiem.

Sam pomnik jest umiejscowiony na Skwerze im. Powstańców Wielkopolskich, niedaleko Liceum Ogólnokształcącego , które nosi imię powstańców.

Autorem jest Wiesław Koronowski, który wypowiadał na łamach Radia Poznań :

„Autor rzeźby Wiesław Koronowski przyznał nam, że pracując nad pomnikiem uświadomił sobie, jak niezwykłą i niewyobrażalną sytuacją było odzyskanie przez Polskę niepodległości sto lat temu. – Przecież to nastąpiło po ponad 120 latach niewoli! Wśród żyjących wtedy nie było nikogo, ani dziadka, ani pradziadka, kto z własnego doświadczenia mógłby opowiedzieć o wolnej Polsce! Ta wolna Polska była tylko i wyłącznie ideą. I zdarzył się niezwykły moment, gdy Polska miała możliwość odrodzenia się. Pomnik jest o czynie tych ludzi, którzy trochę jak ten orzeł, niczym feniks z popiołu, przez czyn powstańczy wynieśli Polskę do góry – powiedział radiu Poznań Wiesław Koronowski.”

źródło: https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/pomnik-powstancow-wielkopolskich-w-srodzie-wielkopolskiej-odsloniety

Podsumowanie

Zapraszam na dalsze relacje z Środy Wielkopolskiej. Miasto jest piękne!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj