Oskarshamn w Szwecji – urokliwe miasteczko na weekend

0
2363

Oskarshamn w Szwecji – urokliwe miasteczko na weekend

 

Nasza szwedzka  korespondentka Margareta , prosto z miasteczka Oskarshamn przesłała nam wspaniałe zdjęcia miasteczka. Aż prosi się wziąć dwa kółka  i pojeździć po tym miejscu.

Oskarshamn to nadmorskie miasto i siedziba gminy Oskarshamn  w hrabstwie Kalmar, położone w Szwecji , z 17 258 mieszkańcami w 2010 roku.

Industrializacja rozpoczęła się wraz z inauguracją linii kolejowej do Nässjö. Odtąd zarówno przemysł, jak i port zaczęły się rozwijać.

Największym prywatnym pracodawcą przez długi czas była  Stocznia  Oskarshamn, która w swoim czasie liczyła prawie 1500 pracowników. Jednak w latach 70. szwedzki przemysł stoczniowy doznał dużego kryzysu finansowego, a wiele stoczni zostało zlikwidowanych. Stocznia przeszła znaczną redukcję zatrudnienia, która pozostawiła wiele osób bezrobotnych.

Jednak w tym samym czasie w Oskarshamn powstały dwa główne gałęzie przemysłu. W 1966 r.SCANIA  AB  kupiła fabrykę kabin ciężarówek  , która  działa od 1948 r.

Fabryka Scania jest dziś jednym z największych pracodawców w okręgu Kalmar, zatrudniającym prawie 2000 pracowników. z kolei  Liljeholmens Stearinfabriks AB , z siedzibą w Oskarshamn w 1970 roku, jest największym na świecie producentem świec, specjalizującym się w świecach stearynowych.

Ciekawostka!

Najstarsza osoba w Szwecji Astrid Zachrison urodziła się w Åby w Fliseryd, na zachód od Oskarshamn. Zmarła w 113 roku życia.

Turystyka

W porcie  znajdują się łodzie turystyczne, które zabierają gości na wyspę i do parku narodowego Blå Jungfrun . Istnieją również łodzie, które pływają po wodach przybrzeżnych bliżej Oskarshamn. W obrębie gminy znajduje się   archipelag Oskarshamn – który składa się z ponad 5000 wysp i małych wysepek.

W okolicy portu znajdują się restauracje, puby i kawiarnie. Istnieją również punkty widzenia nad portem. Po południowej stronie portu znajduje się 72-metrowa drewniana ławka Långa Soffan . Została zbudowana w 1867 roku i uważa się ją  za najdłuższą tego typu  w Europie. Z ławy rozciąga się widok na panoramę portu i tam odbywa się dość żywa żegluga. W głębi portu znajduje się przystań dla prywatnych łodzi. 

Kolejny widok na panoramę Oskarshamn i morze na zewnątrz uzyskuje się z górnej części północnej wieży miejskiej, która jest otwarta dla publiczności.

Starsza część Oskarshamn zachowała się dość dobrze. W jednej konkretnej części miasta znajdują się starsze drewniane domy pochodzące z XIX wieku. Obszar ten nazywa się Besväret i Fnyket.

Oskarshamn Stadspark to park publiczny położony bezpośrednio na południe od centrów miast.

Fredriksbergs Herrgård to dworek  zbudowany w 1784 roku, położony poza centrum Oskarshamn. Jest otwarte dla publiczności i mieści restaurację, kawiarnię i małe muzeum. [

Miejsce na tanie wczasy dla seniorów i nie tylko- jak najbardziej!

opracowano na podstawie :

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Oskarshamn&prev=search

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj