Oczyszczacze powietrza w nowej funkcji?

1
2077

Problem czystości powietrza to już nie tylko kwestia pyłów przemysłowych oraz szkodliwych związków chemicznych, ale także uciążliwe i nieprzyjemne zapachy. Odrębny problem stanowią niebezpieczne dla zdrowia bakterie, grzyby, pleśnie i wirusy.

Jak samemu ocenić czy urządzenie, które chcemy kupić do domu, biura, do pokoju dla dzieci czy też osoby chorej lub starszej spełni nasze oczekiwania? Zdaniem Macieja Dąbrowskiego z Vill sp. z o.o. importera tego rodzaju urządzeń jest kilka kluczowych kwestii, które warto sprawdzić przed podjęciem decyzji.

Sprawdźmy przede wszystkim …

… w jaki sposób powietrze jest oczyszczane?

Ważne jest, żeby element czyszczący powietrze był nie tylko filtrem mechanicznym, ale też żeby miał możliwość neutralizowania niepożądanych drobnoustrojów takich jak wirusy, grzyby czy bakterie. Funkcje takie mają oczyszczacze wykorzystujące promieniowanie nadfioletowe czyli mają wbudowaną żarówkę UV. Żarówka ta musi być oczywiście odpowiednio obudowana, aby promieniowanie nie było emitowane na zewnątrz.

Schemat oczyszczacza powietrza z żarówką promieniowania UV

Urządzenia takie mają tą ogromną zaletę, że nie magazynują na filtrze żadnych zanieczyszczeń, za to naświetlając przepływające powietrze nie dość, że unieszkodliwiają drobnoustroje to jeszcze likwidują nieprzyjemne zapachy.

Sprawdźmy też, czy urządzenie…

… pracuje wystarczająco cicho.

Przepływ powietrza przez urządzenie musi oczywiście powodować pewien nieznaczny hałas wywołany pracą wentylatora zasysającego powietrze z otoczenia. Hałas ten nie może przewyższać 40dB czyli poziomu szeptu. W żadnym razie urządzenie nie powinno przeszkadzać nam zasnąć.

To drobnoustroje powinny się źle czuć przy pracującym urządzeniu, a nie my

Ważna jest też wydajność urządzenia…

… która nie powinna być mniejsza niż

10 m kw. powierzchni mieszkania to optymalna wydajność oczyszczacza

Oczyszczacz powietrza powinien też mieć możliwość podłączenia nie tylko do zwykłego gniazdka sieciowego na 230V. Powinien móc pracować podłączony do wejścia USB w komputerze…

Oczyszczacz powietrza podłączany do wejścia USB

albo w samochodzie.

Nowoczesny oczyszcza powietrza pracujący w samochodzie

I na koniec pytanie o cenę.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza UV do użytku domowego?

Zdaniem Macieja Dąbrowskiego cena urządzenia nie powinna przekraczać równowartości 100USD. Są to urządzenia stosunkowo proste w budowie i jedynym w zasadzie elementem wymiennym jest żarówka. Jej żywotność nie powinna być niższa niż 5000h, nawet przy ciągłej pracy urządzenia.

Oczyszczacz powietrza z żarówką UV to chyba już wkrótce obowiązkowy element wyposażenia mieszkania, biura, gabinetów lekarskich, sklepów, środków komunikacji publicznej i wielu innych miejsc.

Jak działa oczyszczacz powietrza z lampą UV?

Maciej Dąbrowski – ekspert w zakresie mechaniki precyzyjnej, urządzeń technicznych do oczyszczania i sterylizacji powietrza.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj