Nadciśnienie tętnicze coraz powszechniejsza choroba społeczna

0
4310
Muzeum Wojskowe w Jastarni_ eksponat_ fot.Johanka

Jak widać z Państwa reakcji, felietony o zdrowiu cieszą się zainteresowaniem, dlatego podjęłam się opisać jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jaką jest nadciśnienie tętnicze. Nie dbamy o dietę, zdrowie, mało się ruszamy i są to czynniki , które zwiększają ryzyko nadciśnienia, ale do rzeczy.

Kiedy mówimy o nadciśnieniu ?

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, kiedy stale lub okresowo ciśnienie skurczowe albo lub oraz rozkurczowe przekraczają normę.

Chodzi o to, że jeśli siła naporu krwi na ścianki naczyń krwionośnych jest za duża, dochodzi do ich uszkodzeń, co już nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia.

Jest to choroba podstępna, która nie daje początkowo żadnych objawów, ale może nas doprowadzić do zawału a nawet do udaru mózgu, kiedy zlekceważymy ją i nie podejmiemy leczenia na czas.

Według badań statystycznych ilość populacji, która choruje na nadciśnienie z roku na rok rośnie, jest to już około 32 procent! Także liczba niebagatelna!

Tendencja nie jest niestety malejąca, ale rosnąca. Z wiekiem 60+ rośnie do tego stopnia, że możemy powiedzieć że 60% tej ludności ma nadciśnienie.

Pomiarów ciśnienia możemy dokonywać sami , zakupując ciśnieniomierz , których jest dużo na rynku, a wyniki pomiaru podajemy w minimetrach słupa rtęci czyli w mmHg. Ogólnie można powiedzieć, że dobre ciśnienie to niżej niż 140/90 mmHg.

Wg literatury medycznej istnieje podział nadciśnienia : jako optymalne uważa się przedział :< 120 i < 80 mmHg; jako prawidłowe przedział : 120–129 i/lub 80–84 mmHg; zaś jako wysokie, ale prawidłowe uważa się  przedział 130–139 i/lub 85–89 mmHg.

W momencie, kiedy ciśnienie jest zbyt niskie, może spotkać nas niedotlenienie organizmu, natomiast za wysokie ciśnienie, niszczy naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne.

Czym jest samo ciśnienie krwi, skąd się bierze?

Jak już wspomniałam, ciśnienie tętnicze to siła z jaką krew wywiera nacisk na naczynia krwionośne. Inna jest ta siła gdy pracujemy, inna w stanie spoczynku.

Ciśnienie skurczowe, to miara nacisku na naczynia krwionośne w momencie skurczu naszego serca, kiedy jest najwyższe, czyli w pomiarach to nasza pierwsza cyfra. Natomiast ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie w czasie rozkurczu serca, kiedy jest ono najniższe, to jest nasza druga cyfra.

Nasze ciśnienie zależy od elastyczności ścian naszych naczyń krwionośnych oraz siły , z jaką nasze serce pompuje krew do tych naczyń. Praca serca pompująca krew powoduje, że cały nasz organizm jest zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze.

Kiedy można rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Zasadniczo poprzez jego mierzenie. Ciśnienie skurczowe powyżej 140 mmHg oraz rozkurczowe powyżej 90 mmHg powinno nas od razu zaalarmować i udać się do lekarza. Ale samo jednorazowe pojawienie się takich wyników , czyli ich przekroczenie to nie tylko jeden z objawów, powinno nas niepokoić przekroczone normy nadciśnienia skurczowego, bądź rozkurczowego, rozchwianie wartości świadczy o chorobie.

Większość przypadków nadciśnienia to nadciśnienie pierwotne, zwane idiopatyczne, kiedy nie umiemy znaleźć jego przyczyn. Jedną z ciekawych, aczkolwiek niepokojących zjawisk jest fakt stwierdzania tego nadciśnienia u dzieci i młodzieży, co wynika z epidemii otyłości w tej grupie wiekowej. W czasach pandemii szczególnie, ze względu na brak ruchu.

Nadciśnienie jako jednostka chorobowa dzieli się na kilka grup: nadciśnienie tętnicze 1. stopnia: 140–159 i/lub 90–99 mmHg; nadciśnienie tętnicze 2. stopnia: 160–179 i/lub 100–109 mmHg; nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: ≥ 180 i/lub ≥ 110 mmHg;izolowane nadciśnienie tętnicze skurczowe: ≥ 140 i < 90 mmHg.

Objawy nadciśnienia, co nas powinno zaniepokoić?

Podobnie jak znana wszystkim cukrzyca typu B czy II, pacjenci z nadciśnieniem nie mając świadomości choroby, latami się nie zgłaszają na badania czy do lekarza. Blokują sami sobie możliwość wdrożenia leczenia i zapobieżenia skutkom choroby. Jakby to powiedzieć : lekceważenie zdrowia jest jak sport narodowy Polaków, a lekarze załamują ręce.

Wskazane jest zatem profilaktyczne badanie ciśnienia przy każdej wizycie u lekarza pierwszego kontaktu, a w czasach pandemii, warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, którym sami sobie zmierzymy ciśnienie.

Główne objawy , które powinny dać do myślenia w chorobie związanej z nadciśnieniem tętniczym to: bóle i zawroty głowy, potliwość, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, ogólne obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej.

Ale to nie jedyne dolegliwości, które powinny skierować nasze kroki ku wizycie lekarskiej.

Inne to: obniżenie sprawności intelektualnej, zaburzenia widzenia, deficyt czucia i ruchu, obrzęki kończyn, zaburzenia pracy nerek, brak tolerancji wysiłku fizycznego.

Kiedy i ile razy mierzyć ciśnienie?

Dzieci i młodzież zasadniczo powinny mieć mierzone ciśnienie w ramach bilansów pediatrycznych, natomiast osoby 18-40 powinny przynajmniej raz na dwa lata w gabinecie lekarskim. Ale jak mamy dolegliwości, to natychmiast!!!!

Osoby po 40 tce powinny u lekarza badać się raz w roku .I zasada jest jedna: kiedy mamy w rodzinie choroby związane z nadciśnieniem, cukrzycą ,chorobami nerek, trzeba być szczególnie czujnym.

Osoby otyłe powinny mieć świadomość, że ten fakt wpływa znacząco jako czynnik powodujący nadciśnienie tętnicze w znacznym stopniu. Powinny one częściej kontrolować ciśnienie, bo są grupą ryzyka.

Pacjenci leczący się z powodu nadciśnienia powinni bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich

Jak obniżyć ciśnienie, co sami możemy zrobić ?

Po pierwsze, należy zmodyfikować dietę i tryb życia, a jeśli to nie przynosi spodziewanych efektów, należy przyjmować leki obniżające ciśnienie. Należy je przyjmować regularnie. Wielu z nas podchodzi do leczenia lekceważąco, opuszczając dawki leków ( o zgrozo). Wielu twierdzi, że nie widzi skutków brania leków, próbuje naturalnych metod leczenia, ale przecież to nie to samo co leki.

Co możemy zrobić, by obniżyć nasze ciśnienie. Po pierwsze ograniczamy ilość spożywanej soli. Wielu z nas nie wie o tym, że w produktach, które spożywamy: przekąskach, wędlinach, serach a nawet pieczywie jest …sól. I ona zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie, a my jeszcze dokładamy sobie dodatkowo jej spożycie.

Po drugie nie palimy, pod wpływem nikotyny serce pracuje szybciej, krew przepływa szybciej , a pod wpływem palenia wydzielają się tzw. hormony stresu: adrenalina i noradrenalina.

Po trzecie zmień dietę, spróbuj unikać tłuszczów zwierzęcych, które są jedną z przyczyn miażdżycy, zwiększ ilość potasu (jego naturalnym źródłem są pomidory) oraz błonnika ; jedz tłuste ryby, zawierające kwasy omega 3.

Po czwarte: zredukuj wagę, bo nadciśnienie „kocha” osoby z nadwagą i otyłością .

Po piąte, zrezygnuj alkoholu, bo oprócz pustych kalorii, nie służy on zdrowiu.

Ostatnim czynnikiem, jest zwiększenie aktywności fizycznej. Najkorzystniejsze są aktywności o charakterze wytrzymałościowym, uprawiane regularnie przez 30-60 minut, codziennie, albo co najmniej 3 razy w tygodniu.

Co powoduje nadciśnienie w naszym organizmie w dłuższej perspektywie ?

Najgroźniejsze powikłanie to zawał, na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej, niewydolność mięśnia sercowego ( łatwe męczenie się, duszności ) gdyż serce nie jest w stanie pompować z większą siłą krwi do naszych organów, zwłaszcza serca.

Nadciśnienie w dłuższej perspektywie czasowej wpływa na wydolność nerek, powodując gorsze ich ukrwienie oraz fakt, że nie są w stanie prawidłowo usuwać substancje szkodliwe powstające w czasie przemiany materii w ciele człowieka.

Jedną z poważnych chorób może być retinopatia nadciśnieniowa, która może prowadzić do krwotoków wewnątrzsiatkówkowych , które mogą znacząco negatywnie wpływać na nasz wzrok.

Nie można też nie wspomnieć u udarze mózgu, gdyż nadciśnienie może spowodować zator w krwi, a jak taki zator dostanie się do naczyń w mózgu, skutki potrafią być poważne, neurologiczne, gdyż może dojść do martwicy tkanki mózgowej .

Na koniec chyba każdemu znana przypadłość : tętniaki. Tworzą się one poprzez rozwarstwienie aorty, kiedy gwałtownie rośnie ciśnienie, szansa wystąpienia zgonu jest niestety ogromna.

Jak widzicie, warto zadbać o zdrowie wcześniej, by nie dopuścić do wystąpienia takich groźnych przypadłości.

Podsumowanie

Niniejszy felieton jest przybliżeniem tematu związanego z nadciśnieniem, ale nie jest poradą zdrowotną, tylko ma charakter informacyjny. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z tym tematem, powinniśmy bezwzględnie udać się do lekarza!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj