Miód gryczany – czarna perła wśród miodów

0
2210
fot.Johanka

Zgodnie z dokonaną obietnicą, będziemy sobie omawiali różne rodzaje miodów.

Dziś „perła w koronie” : prawie czarny miód gryczany, zwany nieraz „miodem starców”, gdyż dzięki nadzwyczajnie dużej dawce rutyny , którą zawiera – jest idealnym wsparciem dla funkcjonowania serca i całego układu naczyń krwionośnych.

Nietypowy smak i zapach miodu, skąd się bierze?

Miód ten jest pozyskiwany z kwiatów gryki, ma lekko piekący smak, który nadaje mu rutyna, która dzięki swoim właściwościom pomaga oczyszczać i uszczelniać ściany naczyń krwionośnych , zwłaszcza włosowatych.

Miód gryczany zbiera się z ula pod koniec lipca.

Gryka to roślina jednoroczna z rodziny rdestowatych. Wywodzi się z obszarów wschodniej i środkowej Azji.

W Polsce występuje gryka zwyczajna, przeważnie w uprawie. Kwitnie od lipca do sierpnia. Ma białe kwiaty, ale czasem : różowe i czerwone.

Jak chroni nas miód gryczany? Jak pomaga?

fot. Johanka

Miód ten dzięki swojemu składowi chroni przed miażdżycą , nadciśnieniem.

Jak już wspomniałam wspaniałą „pracę” robi ten miód w zakresie ochrony układu krążenia i wspomaga trudno gojące się rany. Chodzi o rany zewnętrzne i wewnętrzne, dlatego jak najbardziej zalecany rekonwalescentom, osobom po operacjach chirurgicznych, zwłaszcza takich zabiegach, które wiązały się z ubytkiem krwi.

Jak masz anemię – sięgnij po ten miód, znakomicie poprawi poziom żelaza, którego Ci brakuje.

Ten bursztynowo barwiący się miód wpływa również na regenerację tkanki kostnej po złamaniach.

Ale to nie wszystkie zalety tego miodu: pomaga przy zapaleniu nerek, nieżytach górnych dróg oddechowych , czy przy zapaleniu opłucnej.

Co oprócz rutyny zawiera miód gryczany?

Dużo by pisać, a ja napiszę po prostu: żelazo, witaminę C, białko, a wszystko łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

Ale, dużo kalorii: no właśnie: zawiera również znaczną ilość fruktozy i może być stosowany przez cukrzyków insulinozależnych (cukrzyca typu I) jako zamiennik cukru.

Dla dokładności podam, że zawiera: 50 % fruktozy i aż 46% glukozy.

Znaczna ilość magnezu w miodzie gryczanym oznacza że jest wspaniałym dodatkiem do diety w wytężonym wysiłku umysłowym i stresie. Znacząco wpływa na poprawienie pamięci i koncentracji.

Zalecany jest osobom intensywnie uprawiającym sport (b. aktywnym fizycznie) , zawodowym sportowcom, natomiast dzieciom i młodzieży z ostrożnością.

Zaobserwowano pozytywny wpływ na układ nerwowy podczas nerwic żołądka.

Nastolatków pocieszę, że spożywanie tego miodu powoduje zmniejszenie wyprysków skórnych w okresie dojrzewania.

Czy każdy może spożywać miód gryczany?

Każdy miód powinien być spożywany z dużą ostrożnością, zwłaszcza przez osoby ze skłonnością do alergii, zwłaszcza wywołanych przez białko pszczół,jad owadów, grzyby pleśniowe, i drożdżoidalne, bo przecież miód składa się z substancji biologicznie czynnych z domieszką enzymów z gruczołów pszczół, ziaren, pyłku. Dlatego u takich osób zalecana jest konsultacja z lekarzem!

Nie jest zalecane spożywanie tego miodu podczas wysokiej gorączki.

Ogólnie nie powinno się podawać miodu niemowlętom i malutkim dzieciom,bo może wywołać u nich nie tylko alergię, ale i stany zapalne jelit, z którymi organizm dziecka sobie nie poradzi.

Cukrzycy powinni skonsultować się z lekarzem, jakie ilości są bezpieczne.

Osoby otyłe i walczące z nadwagą, powinny unikać miodu ze względu na kalorie.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj