„[Putin] ukradł 300.000 milionów dolarów lub więcej”, powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, Tom Tugendhat „Sama kolekcja zegarków Putina odpowiada wartości wielokrotności jego urzędowej pensji”, powiedział CNN antykorupcyjny działacza Bill Browder. International Consortium of Investigative Journalists twierdzi, że ludzie wokół Putina i on sam, chronią swoje prawdziwe bogactwo przed publicznym widokiem.

Władimir Putin, prezydent Rosji, jest – na papierze – człowiekiem o skromnym bogactwie. Jednak Putin może być jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Po ogłoszeniu sankcji za rzekomą próbę zamordowania rosyjskiego byłego agenta w Wielkiej Brytanii, ten kraj ponownie poddał analizie majątek Putina. „[Putin] ukradł 300 miliardów dolarów Rosjanom” – powiedział Tom Tugendhat, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Jaka jest oficjalna deklaracja?

Władimir Putin przedstawił oficjalne oświadczenie o dochodach przed wyborami prezydenckimi w tę niedzielę, 18 marca. W nim zadeklarował, że jest właścicielem mieszkania o powierzchni około 73 metrów kwadratowych w Petersburgu, wraz z dwoma samochodami wyprodukowanymi w czasach radzieckich i ciężarówką terenową. Ma również samochód holujący. W ciągu ostatnich sześciu lat, ze swojej prezydenckiej pensji, emerytury wojskowej i odsetek od swoich oszczędności zebrał 38,5 milionów rubli (676 000 USD). Ma on też 243 000 $ na 13 różnych kontach bankowych.

„Dane te są bardzo małe, biorąc pod uwagę realia, ale są zgodne z ich poprzednimi wypowiedziami” – powiedział Jason Bush, starszy analityk w Eurasia Group. Rosyjski oddział Transparency International stwierdził, że „nie ma jednoznacznych dowodów na to, że oświadczenie prezydenta Putina jest niewiarygodne lub niekompletne”. Powiedział jednak, że system deklarowania aktywów jest bardzo wadliwy. Krytycy, przeciwnicy polityczni i niezależni śledczy oskarżyli Władimira Putina o zgromadzenie dużej fortuny, która pozostaje ukryta, ponieważ mają ją, na papierze, członkowie rodziny i bliscy współpracownicy. „Nie było możliwe, aby ktokolwiek, kto to analizował, znalazł solidny dowód” – powiedział Bush. „Putin jest bardzo ostrożny i jest świetnym ekspertem w ukrywaniu rzeczy” – dodał.

Bill Browder, inwestor, który stał się zaciekłym krytykiem Putina po tym jak został wydalony z Rosji, oszacował jego majątek na 200.000 milionów dolarów, w zeznaniach przed Senatem Stanów Zjednoczonych.

Rzecznik Putina wielokrotnie odrzucał sugestie, że Prezydent ma ukrytą fortunę.

Opracowanie własne na podstawie http://cnnespanol.cnn.com/2018/03/15/vladimir-putin-rico-rusia-riqueza/#0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here