Lampa UV czy odświeżacz powietrza?

0
730

Co wybrać w czasach pandemii?

Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń, których zadaniem jest poprawianie parametrów powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach zamkniętych. Spełniają one przeróżne funkcje – pochłaniają nieprzyjemne zapachy, odświeżają i nawilżają powietrze, emitują aromaty ziół, kwiatów i sprawiają, że jest nam po prostu milej.

Lampa UV-C – domowy sterylizator powietrza

czy

Odświeżacz powietrza z nawilżaczem

Jakie urządzenie skutecznie sterylizuje powietrze?

Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby urządzenie miało przede wszystkim funkcję sterylizatora, czyli działało w sposób bakteriobójczy, wirusobójczy i grzybobójczy należy wybrać lampę emitującą promienie UV-C.

Żarówka emitująca promienie UV-C

Promienie UV-C mają długość od 100 do 280nm i są emitowane przez specjalne żarówki, Nie wystarczy zatem, że lampa emituje błękitną poświatę, ważne jest, aby faktycznie była źródłem promieni UV, gdyż wtedy pozwala na skuteczne eliminowanie bakterii, wirusów, pleśni, grzybów oraz wszelkich drobnoustrojów.

Zastosowanie lamp UV sterylizujących powietrze

Dotychczas lampy UV stosowano przede wszystkim do sterylizacji powierzchni w ośrodkach zdrowia, szpitalach czy gabinetach zabiegowych, ale wraz z pojawieniem się lamp przepływowych urządzenia te znalazły też zastosowanie w domach, biurach, środkach komunikacji, sklepach itp..

Lampy spełniające te wymogi są już dostępne w sprzedaży internetowej.

Przepływowa lampa UV-C

Najistotniejszą cechą lampy przepływowej jest to, że posiada wentylator zasysający powietrze z otoczenia i wymuszający jego przepływ przez komorę ze źródłem promieni UV-C. Dzięki temu atmosfera przepuszczana przez taką lampę staje się wolna od aktywnych i zdolnych do namnażania się bakterii, wirusów, w tym koronawirusa

Przepływowa lampa UV-C

Skuteczność promieni UV-C

Skuteczność promieni UV-C w walce z wirusami jest znana i potwierdzona od lat. Wyjaśniono również w jaki sposób promienie UV-C powodują unieszkodliwienie drobnoustrojów. Nie ulega żadnej wątpliwości, że fale świetlne o długości mniejszej niż 280 nm zmieniają strukturę DNA lub RNA wirusów i bakterii i uniemożliwiają im dalsze namnażanie się.

Bezpieczeństwo promieni UV-C

Aby urządzenie wykorzystujące promienie UV-C było bezpieczne musi posiadać przede wszystkim skuteczną izolację źródła promieniowania (żarówki) od ludzkiego organizmu. Jedynie bezpośrednie działanie promieni – zwłaszcza na oczy może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Bezpieczne źródło promieni UV-C

https://biotechuv.com/pages/the-uvc-light-technology

https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/lampa-bakteriobojcza-co-to-jest-i-jak-dziala

https://www.ronomed.com.pl/lampy-bakteriobojcze-zastosowanie-i-dzialanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj