Książka dla seniora

0
2177

My, czytelnicy książek nie dzielimy naszej lektury na pozycje przeznaczone dla seniora czy innego dorosłego.

Każdy z nas ma inne gusty, a jak wiadomo , o gustach nie dyskutujemy, każdy indywidualnie poszukuje czegoś w książkach.

Mam koleżankę, która tak jak ja – czyta romanse Harlequin. Wydawać by się mogło, że taka mała, lekka książka , do przeczytania w godzinę, nie mająca większej wartości a jest ich przecież bez liku.

Wspaniałe książki Margaret Way o których piszę poniżej. Fot. Johanka

Nic bardziej mylnego. Niektóre z nich stanowią niezłe studium psychologiczne, nie tylko na temat miłości, ale zagubienia w życiu, poszukiwania sensu życia po wypadkach, codziennych problemów i rozterek, śmiechu, płaczu, zakochania, a czasem – trudnej miłości, jak to w naszej szarej codzienności.

Szczególnie to można dostrzec, jeśli chodzi o serię „Medical”- niebieskie. Ich akcja jest zawsze w środowisku medycznym, bohaterami są lekarze, pielęgniarki albo weterynarze. Książki naświetlają takie aspekty ich pracy, o których nie pamiętamy na co dzień.

Przykładem świetnej wiedzy o szkoleniu rekrutów szkoły pożarniczej jest „Rywalizacja i miłość”. Oprócz aspektów medycznych dowiadujemy się wiele ciekawego o szkoleniu strażaków zrzucanych na spadochronach w strefy pożarów. Nie braknie i wątku miłosnego, przeczytajcie sami.

Fot. Johanka

Sama osobiście zaczerpnęłam wiedzy medycznej, może potocznej, z opisów wydarzeń czy chorób w takich książkach. Piszę serio. Nie chodzi o to, że te książki są i mają być na wskroś naukowe. Na pewno są lekko koloryzowane, by zachęcić czytelnika – na pewno nie są nudne, bo bawią i niekiedy uczą.

Wiedzy o Australii , o życiu na wielkich farmach, na pewno zaczerpniemy z twórczości Margaret Way. Każda jej opowieść to mała perełeczka, a bohaterowie są z krwi i kości.

Przecudowne klimaty Australii znajdziesz u pani Margaret Way, polecam fot. Johanka

Pani Way pisała przeważnie serię : białe Harlequin Romance.

Dla pań w wieku 18-99 lat, polecam Dianę Palmer, jeśli szukacie historii miłosnych z błyskotliwymi dialogami, to każda jej książka to strzał w dziesiątkę. Pani Palmer bije rekordy sprzedaży swych książek na całym świecie, nikt tak jak ona nie potrafi opisać kobiecych emocji.

Na szczególne polecenie zasługuje książka ” Po północy „, Diamencik, Magnolia. Każda z nich jest małym cudeńkiem.

Natomiast jeśli szukamy w książkach ukojenia, piękna, miłości, która zwycięża wszystko, nawet zło , to z całą pewnością polecę twórczość Magdaleny Kordel i całą serię pt. Uroczysko oraz serię 9 książek – o Malowniczem, miasteczku dla rozbitków życiowych.

Szczególnie polecam historię głównej bohaterki Magdy oraz tajemnice pani Leontyny, uroczej Lwowianki . Chusteczki się przydadzą. Opisy życia we Lwowie wyciskają łzy.

Ilona Gołębiewska głęboko nas wzruszy historią pewnego starego domu. Trylogia o tym domu, w którym żyło wiele pokoleń, jest fascynująca i przepiękna, szczególnie dla seniorów, gdyż opisuje zamierzchłe czasy , które już nie wrócą i niesie pozytywny wydźwięk.

Seria o starym domu wzruszy czytelników do łez. Polecam na zimowe wieczory. fot. Johanka

Natomiast Katarzyna Michalak pisze sielskie opowieści, z pozytywnym przekazem, książki, które czytałam, mają duże litery, co jest szczególnie istotne dla seniorów. Seria Sklepik z niespodzianką, jest przepiękna, cała seria Kwiatowa, Poczekajka i wiele innych. Każda biblioteka je ma. Polecam, szczególnie mnie wzruszyła „W imię miłości”.

Inną literaturą jest twórczość Richarda Paula Evansa, szczególnie „Kroniki pisane w drodze” ( 5 t) . Główny bohater kiedy traci wszystko, jak filmowy Forrest Gump, rusza przed siebie, szukać sensu życia. A to czego szuka poprzez dramatyczną wędrówkę- jest obok, chodzi o to, by właściwie widzieć swoje oczekiwania.

Każda książka pana Evansa jest przepiękna, ale do mego serca trafił Słonecznik , wydany też jako Bliżej słońca. Jest to opowieść o sierocińcu.

Natomiast Tajemnica pod jemiołą jest opowieścią o samotności, która wielu seniorom jest znana, szczególnie w czasach pandemii.

Warto się oderwać o tego szaleństwa , które nas otacza, przenieść się w marzenia i żyć troskami bohaterów różnych książek.

To, że warto czytać, nie podlega nawet dyskusji, zawsze warto!

Ćwiczymy umysł, wzbogacamy swe emocje, przeżywamy wzruszenia i dramaty bohaterów.

Nie wszystkie książki są wesołe, niektóre dramatyczne jak na przykład Sharon Sala „Maleństwo” lub „Światło w ciemności”.

Życie też nie jest kolorowe, a jak mawiał artysta, śpiewając „W życiu piękne są tylko chwile” /Dżem/, ale warto żyć, bezwzględnie.

Zapraszam do lektury poleconych przeze mnie książek, nie tylko dla seniorów, ale dla każdego Czytelnika.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj