Kamil Dziubka „Kulisy PiS” – recenzja

0
313

Zachęcona poleceniem omawianej dziś książki przez Pana Adama Abramczyka – zakupiłam ją na popularnym portalu aukcyjnym. Dla osób, które nie wiedzą, kim jest Pan Adam – w wielkim skrócie powiem : dwunastokrotny Maratończyk, przedsiębiorca, erudyta i osoba bardzo oczytana, którego konto na platformie Twitter ( obecnie X) obserwuje wiele osób – w tym ja.

Można się tam dowiedzieć, co warto przeczytać, a jakie lektury należą do kategorii bezwzględnego „must read”.

Każde polecenie książki przez pana Adama – to zawsze solidna i uzasadniona rekomendacja.

„Kulisy PiS” Kamil Dziubka

Ostatnio dowiedziałam się, iż „’Kulisy PiS” weszły na szczyt list sprzedaży w rankingu bestsellerów w dużej sieci księgarni.

W książce Kamila Dziubki – anonimowo wypowiadają się politycy PiS ale i „Ziobryści”, różni ludzie, którzy bywają na Nowogrodzkiej w Warszawie, osoby ze środowiska Prezydenta, Orlenu.

Nie są to osoby kiedyś związane z PiS, a obecnie będące w opozycji. Wypowiadający się w książce to ci, którzy są aktualnie w partii PiS po 2015 (do tzw.”nadal”).

Narracja „Kulisów PiS” jest specyficzna, wypowiedzi polityków i osób z kręgu około PiS są treścią książki, z rzadka przerywane pytaniami Autora.

Opisano tu wszystko co jest główną cechą tej partii wodzowskiej : nepotyzm, relacje w partii, objawiające się podziałem „dóbr” i stanowisk dla „swoich”; wewnętrzne wojenki; kulisy odwołania premier Szydło oraz powołania Morawieckiego; reakcje po ataku nożownika na prezydenta Pawła Adamowicza; relacje Kaczyński – Duda; Orlen ( sam Prezes i stosunki międzyludzkie w firmie) oraz inne wewnętrzne problemy.

Opisano wyciąganie kasy za pomocą różnych fundacji, dotacji, sposoby na dofinansowywanie korzystnych dla notowań partii przedsięwzięć i ludzi; rolę kościoła i proboszczów oraz wyższej rangi kleru.

Jest część o samym ministrze Ziobrze (sukcesy i upadki) i o Kurskim (mega-cynik) jest też „pisowski” Daniel „Wszystkomoże” Obajtek.

Wielu faktów nie znałam, część mnie zaskoczyła.

Książka jest bardzo realistyczna, taka prawdziwa, gdyż pod obietnicą anonimowości ludzie szczerze udzielali wypowiedzi.

Wiele razy, jak się mówi „chwytałam się za głowę” czytając o pewnych faktach. Szokujące, że z perspektywy czasu są one jeszcze bardziej dramatyczne w swej wymowie.

Niektóre fragmenty książki mną wstrząsnęły do głębi , skala wyrachowania i cynizmu pewnych ludzi jest porażająca.

Wielu Pisowców jest tam ze strachu, bo jak się wycofają, bliscy czy rodzina stracą zatrudnienie. Często głosują według linii partyjnej, choć w środku serca nie zgadzają się z jej decyzjami.

Wiele rzeczy w tej partii jest realizowanych na zasadzie poziomu słupków sondażowych, wiele znaczy PR , a nie rzeczywistość.

Kto chce być następcą Kaczyńskiego? Musicie się tego i wielu ciekawych faktów dowiedzieć z lektury „Kulisów PiS”.

Bezwzględnie książka zasługuje na przeczytanie.

Johanka

Wydawnictwo Czerwone i Czarne ISBN 978-83-66219-84-7 liczba stron 318

Post Scriptum

PS. Niedługo recenzja książki Panów : Przemysława Sadury oraz Sławomira Sierakowskiego ” Społeczeństwo populistów”. Już teraz zapraszam.

Oczywiście książkę tę polecił mi pan Adam Abramczyk.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj