Kamica żółciowa- choroba cywilizacyjna?

0
2043

Sądząc po reakcjach, tematyka zdrowotna Państwu się podoba, postanowiłam więc opisać kolejną z chorób, które nam ostatnio często towarzyszą, jaką jest kamica żółciowa.

Skąd się bierze?

Nie ma jednoznacznych badań, skąd tak naprawdę bierze się ta choroba, jednakże uznano, że jest kilkanaście przyczyn , które sprzyjają jej powstaniu.

Za jedną z głównych uważa się nadmierny poziom cholesterolu w organizmie człowieka oraz żółć , która jest znacznie zagęszczona, kiedy mamy trudności w jej odpływie. Nie bez znaczenia są nasze nawyki żywieniowe i nadmierna otyłość, a co za tym idzie często występująca cukrzyca.

Inne czynniki to płeć, tak, stwierdzono, że kobiety częściej chorują na kamicę żółciową. Ponadto: wiek- starsze osoby są podatniejsze na zachorowanie.

Jedną z kolejnych chorób, która może spowodować kamicę są : choroby wątroby, niedoczynnośc tarczycy, mukowiscydoza, stan po resekcji jelita ,niedokrwistość hemolityczna.

Do kamicy mogą przyczynić się : przyjmowanie określonych leków, ale i ciąża. Badania mówią o pojawieniu się kamicy żółciowej po szybkiej utracie masy ciała.

Jak leczyć?

Co robić, kiedy zaczynamy odczuwać ból kolki żółciowej?

W początkowej fazie można samodzielnie stosować leki przeciwbólowe i rozkurczowe, jednakże , gdy mimo tego ból nie ustępuje, należy się bezwzględnie zgłosić do lekarza, który skieruje na dalsze badania.

Może również nastąpić sytuacja, że w przypadku dłuższego utrzymywania się dolegliwości bólowych, niezbędnym stanie się zabieg chirurgiczny. Może odbyć się on tradycyjne, poprzez przecięcie powłok brzusznych, albo metodą laparoskopową, przy użyciu specjalnego sprzętu.

Ta druga opcja jest polecana częściej, gdyż pacjent szybciej wraca do zdrowia i nie ma dużo powikłań.

W przypadku, kiedy z jakichś powodów zabieg jest niemożliwy, lekarze wdrażają podawanie doustnego kwasu ursodeoksycholowego. Skuteczność tego typu kuracji jest duża ( ok.70%), negatywne jest to, ze kuracja musi trwać długo, co najmniej 6 m-cy. Należy nadmienić, że mimo zastosowania tego kwasu, kamica może powrócić, jest ona skuteczna , kiedy kamienie są małe do 1,5 cm średnicy. Takie leczenie nie jest dla wszystkich którzy chorują na kamicę, potencjalni pacjenci , którzy są leczeni tą metodą, nie mogą mieć innych powikłań związanych z kamicą. O tym oczywiście zawsze decyduje lekarz.

Całkowite wyleczenie z kamicy żółciowej jest możliwe i chorych, u których usunięto woreczek żółciowy.

Jaka dieta pomaga?

Jak powszechnie wiadomo, dieta powinna zawierać optymalną ilość kalorii, w zależności od płci i wieku oraz aktywności fizycznej, lecz ze znacznym ograniczeniem tłuszczu, przy zwiększonej ilości spożywanych węglowodanów.

Powinno się tak rozplanować posiłki, by jeść je ok. 5 razy dziennie.

Ważny jest sposób przygotowania potraw, najlepsze to : gotowanie na parze, duszenie bez smażenia, pieczenie w folii lub pergaminie.

Przy takich dolegliwościach należy spożywać żywność, zawierająca witaminy C i E.

Nie należy dopuszczać do przejadania się .

Podsumowanie

Należy stosować się do zaleceń lekarza, powyższy artykuł ma charakter informacyjny i w żaden sposób nie zastąpi wizyty u lekarza!

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj