Kalendarz Ogrodnika_ co robimy w lutym na działce?

0
989

Jak wiecie w lutym w tamtym roku zakupiłam z małżonkiem działkę w lokalnym ROD. Od tej pory staram się słuchać doświadczonych działkowców, by mieć jakieś pojęcie o ogrodnictwie.

Podcinanie

Kiedy nie ma siarczystych mrozów , można wziąć się za podcinanie krzewów, usuwanie uschniętych gałęzi na drzewach.Cięcie ma bowiem nie tylko walor estetyczny, ale pozwala na zwiększenie ilości kwiatów, która to ilość zmniejsza się wraz z wiekiem drzewa, a cięcie przywraca intensywność kwitnięcia.

Można też zastosować model tzw. odmładzania, który polega na usuwaniu pędów rosnących do środka korony czy też krzyżujących się.

Działki w Zawadzkiem w lutym_fot. Johanka

Opryski

Posiadacze drzewek owocowych powinni pomyśleć o opryskach przeciwko szkodnikom drzewek.

Kiedy mamy tak nieregularną pogodę, raz zimno, raz ciepło, pnie i grube konary pękają i tworzy się coś na kształt ran, zwanych zgorzelinowymi, czemu zapobiega bielenie drzew wapnem ( 1 kg wapna gaszonego na 5 l wody).

Jeśli zima jest sucha, to ogródek działkowy można podlać. Jest to ważne, bo częstą przyczyną obumierania krzewów nie są szkodniki, ale ich przesuszenie. Nigdy , przenigdy nie robimy tego gdy są mrozy!!!!

Działki w Zawadzkiem w lutym_fot. Johanka

Przy suchej zimie można wysiać do skrzynki nasiona,odporne na przymrozki, które mogą nam wykiełkować, np. pierwiosnki, zawilce,sasanki, tawułki czy bergenie.

Działki w Zawadzkiem w lutym_fot. Johanka

Możemy wysiać do skrzynek begonie, lobelie, goździki i ostróżki, ale należy je trzymać w temperaturze pokojowej. Kiedy wyrosną i powstanie rozsada, musimy ją zanim przesadzimy zahartować. Polega to na ograniczeniu podlewania i obniżeniu temperatury przechowywania, aby rośliny przeżyły przesadzenie do gruntu.

Działki w Zawadzkiem w lutym_fot. Johanka

Można do doniczek wsadzić cebule hiacyntów, kosaćców, narcyzów, szafranów, powinny rosnąć w temperaturze niższej niż domowa.

Działki w Zawadzkiem w lutym_fot. Johanka

Jeśli mamy maliny i jeżyny, należy słabe i zniekształcone pędy wyciąć.

Działki w Zawadzkiem w lutym_fot. Johanka

Pamiętajmy o ptakach

Miłośnicy ptaków pod koniec stycznia lub na początku lutego powinni zawiesić budki lęgowe. Małżonek to uczynił, dwie już wiszą.

Działki w Zawadzkiem w lutym_fot. Johanka

Jeśli kochamy ptaki, należy pamiętać, że one potrzebują wody i do picia i do kąpieli.Naczynie nie może być zbyt głębokie, ok. 10 cm, latem musi być uzupełniane. Na dnie najlepiej ułożyć kilka kamyków, na których ptaki będą mogły schnąć po kąpieli.

Amatorzy ogródków warzywnych powinni w ciepłym inspekcie wysiać sałatę masłową, kalarepę, wysadzić rozsady sałaty, pomiędzy które sieje się rzodkiewkę.

Gdy ziemia rozmarznie, można pod inspektem wysiać szpinak, rzodkiewkę, marchew o krótkim okresie wegetacji, oraz selery i pory na rozsadę.

Pod koniec lutego na działce wychodzą przebiśniegi (śnieżyczki) a niekiedy i krokusy.

W lutym zakwitają wrzośce czerwone, małe zielone krzewinki oraz kremowobiałe, pachnące suchodrzewy, duże i rozłożyste krzewy wymagające żyznej i wilgotnej gleby.

Zapach na działce- czyli zrób to sam!

Przyjemny zapach na działce zapewnią :czeremcha, drzewa akacjowe, lawenda, warto wziąć to pod uwagę planując ogródek działkowy, a najlepiej spytać fachowców w sklepie ogrodniczym.

Słodki zapach uzyskamy też magnolie, jabłonie, kaliny, floksy, smagliczki, waniliowo pachną złotokapy i petunie, cytrusowo : pysznogłówki, róże,wończe. Egzotyka w zapachu – na działce: jaśmin, lilia, tytoń, tuberoza.

Kwiecisty zapach daje: konwalia, cyklamen, goździk, groszek pachnący, wiciokrzew i maciejka. Pięknie pachnie krzew bazylii czy żywotnika szlachetnego.

Stolik czy ławka z takiej okolicy sprawiają, że pobyt na działce staje się bardzo atrakcyjny.

Johanka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj