Kalendarz ogrodnika – co robimy w marcu na działce?

0
3091

Od pogody w marcu zależy to, co zrobimy na naszej działce, bowiem proces wegetacji wielu roślin zależy właśnie od pogody. Znacząca część roślin po kilku słonecznych dniach pokrywa się jasnozielonymi, świeżymi listkami, a przecież wystarczy jeden dzień przymrozku, charakterystyczny dla marca, to listki ulegają zbrązowieniu i smętnie zwisają.

Ważna jest strona , gdzie sadzimy rośliny

Należy pamięć, że roślin, które zakwitają wczesną wiosną lub późną jesienią, nie powinno się sadzić od strony wschodniej , bowiem w poranki słoneczko może powodować chwilowe odtajanie, co przyspieszy pęcznienie i pękanie pączków i liści.

Marzec to też jest czas , a w którym należy usunąć wszelkie okrycia , założone na zimę na rośliny. Oczywiście, pod warunkiem, że prognozy pogody są korzystne.

Zasilanie roślin

Gdy nie ma śniegu, można zacząć proces zasilania wieloletnich bylin. Czas na porządki i rozsadzanie roślin, szczególnie wszelkiego rodzaju wrzosy i wrzosowate.

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, lecz gdy pragniemy mieć piękny i zadbany ogród, to należy zasilić swoje rośliny odpowiednimi odżywkami. Pomoże nam w tym załoga sklepów ogrodniczych, która wie co i jak w tym temacie.

Brak azotu może spowodować zahamowanie wzrostu roślin, żółknienie liści ich zmniejszenie. Z uwagi na to, że jest wypłukiwany z gleby, zależy dbać o jego poziom i jego uzupełnianie.

Fosfor z kolei przyspiesza owocowanie i pozytywnie wpływa na rozwój roślin, ponadto uodparnia na choroby .

Wszelkie cebulowate typu : hiacynty, narcyzy, tulipany i szafirki posypujemy saletrą amonowa, ale należy pamiętać, by tego nie czynić gdy one zaczynają kiełkować, bo nawóz może je uszkodzić, sypiemy go wówczas obok.

Obornik

Obornik to też przydatny nawóz, ale niektóre rośliny źle na niego reagują. Szczególnie marchewka i buraki należy uprawiać w drugim roku po takim nawożeniu. Kwitnące krzewy i drzewa, które są głęboko ukorzenione, zasilać należy jednorazowo, najlepiej nawozem naturalnym.

Krzewy róż zasilamy wiosną ,na zmianę – raz nawozem mineralnym i naturalnym. Wspomaga to w znaczący sposób procesy próchnienia ziemi.

Kompost

Kompost to wspaniała rzecz do nawożenia bylin, jednakże rośliny jednoroczne wymagają zasilania nawozami mineralnymi. Roślinom cebulowym „dozujemy” nawóz specjalnie dla nich przeznaczony.

Drzewa owocowe i krzewy jagodowe zasilamy nawozami bogatymi w potas, ale z małą ilością azotu.

Przekopywanie i spulchnianie

Marzec to czas porządkowania rabat, przekopywania. Możemy wysiać ziarna groszku pachnącego. Łatwiej one wykiełkują, kiedy zostawimy go na noc pomiędzy dwiema warstwami materiału. Nasiona te także można wysiać w listopadzie i zostawić w zimnym inspekcie. Pod koniec marca wysadzamy w ogrodzie.

Trawnik wymaga porządnego wygrabienia i spulchnienia, napowietrzenia, do tego służy specjalna końcówka do grabi. Warto zasilić trawnik nawozem o przedłużonym działaniu oraz środkiem chwastobójczym.

Przycinanie

Marzec to też czas na przycięcie krzewów ( zależy jakich, niektóre wymagają dużego cięcia, inne małego ) i drzew.

Różne są teorie odnośnie przycinania iglaków, mnie sąsiad z działki doradził jednak wiosenne przycinanie.

To samo robię z porzeczkami i krzewami agrestu. Szczególnej uwagi wymagają róże. Drzewa owocowe opryskujemy zanim pękną pąki.

Pod koniec miesiąca wysiewamy wysokie odmiany pomidorów i papryki. Wysiewamy też bób, i groch, wysadzamy szalotkę i czosnek.

W marcu kwitną przebiśniegi, stokrotki, fiołki, zawilec ,niezapominajka, szafran wiosenny, tasznik, sasanka, szafirek, hiacynt, narcyz, szachownica.

Zaczynają kwitnąc morele, kaliny, wiśnie, magnolie,forsycje, jabłonie,pigwowce, topole i derenie.

Działka jest świetna ,dla każdego! Szczególnie w pandemii.

Johanka

Pamiętajmy nadal o ptakach, ja nadal dbam o wróbelki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj