Jak wspólne pasje łączą pokolenia?

0
1311

W natłoku obowiązków często zbyt mało czasu poświęcamy własnym pasjom i naszym bliskim. Jest jednak sposób by połączyć te dwa ogniwa i świetnie się przy tym bawić. Jaki? Odpowiedź odnajdziecie w tym artykule.

Czas powiedzieć: stop

Niedokończony projekt, termin na wczoraj… Nadmiar obowiązków sprawia, że wciąż myślimy o pracy. I kiedy wreszcie przychodzi wieczór bezrefleksyjnie włączamy telewizor lub wpatrujemy się w telefon, zabijając troski dnia dzisiejszego… A może właśnie teraz jest moment, aby pomyśleć o sobie? Zastanów się, co w młodości przynosiło Ci radość? W jaki sposób spędzałaś/eś wolny czas? Zatrzymaj się na chwilę, pomyśl, a najlepiej spenetruj starą szufladę!

Szuflada prawdę Ci powie

Pamiętasz jeszcze jak powstał ten rysunek? A może przypominasz sobie dla kogo napisałeś ten wiersz, który od dwóch dekad zalega w tylnej części szuflady? Przeglądając starocie uśmiechasz się do siebie  – przecież i dziś chętnie puścił/abyś wodze fantazji, ale… Myślisz, że dziś już „nie wypada” Ci ponieść się wyobraźni? Wprost przeciwnie – dziś trzeba je odkryć swoje pasje nowo. By nie zwariować w tym szalonym świecie…

Pasje leżą na półce, a my musimy je odkurzyć

Kiedy wrócimy do starych pasji, szybko przekonamy się, jak bardzo przez lata nam tego brakowało. Nasi domownicy pewnie się zdziwią, ale gwarantuję, że będzie to pozytywne zaskoczenie. „Mama w z paletą i pędzlem w ręce to wspaniały widok” – powiedziała mi kiedyś jedna ze znajomych. I sama szybko połknęła malarskiego bakcyla. Chociaż nigdy nie uważała się za utalentowaną, teraz nie wyobraża sobie życia bez malowania. To jej odskocznia i sposób na wspólne zimowe wieczory z mamą.

Nigdy nie jest za późno na odkrywanie talentu

W wieku dojrzałym potrafimy się cieszyć z uprawiana twórczości jeszcze bardziej niż w młodości. Podobnie jest w wieku senioralnym, więc jeśli coraz częściej widzisz swoich starszych rodziców przed telewizorem, zaproponuj wspólne malowanie: rozłóż farby i pędzle, spróbujcie spędzić czas aktywnie. Właśnie teraz, na emeryturze, mogą poświęcić się temu, na co wcześniej zwykle nie mieli czasu. Podejmowanie twórczych działań poprawiają nastrój i komfort życia, a wspólne pasje zacieśniają więzi rodzinne i ułatwiają międzypokoleniową integrację.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Jak w popularnej piosence – najtrudniej zacząć. Niełatwo jest zaktywizować zwłaszcza ludzi starszych, którzy mają swoje przyzwyczajenia. Trzeba naprawdę ciekawych pomysłów, by pomóc im się otworzyć. Szukając inspiracji nie musicie jednak wcale przekopywać czeluści Internetu, warto wówczas skorzystać z gotowych materiałów przygotowanych właśnie dla Seniorów. Szczególnie polecam publikację „Senior rozwija talent plastyczny”, stworzoną z myślą o aktywizacji twórczej osób na emeryturze. 

Książka, z którą rozwiniesz skrzydła

Zamień swoje domowe zacisze w małą pracownię malarską, zainspiruj się ciekawymi propozycjami zawartymi w tej książce. Przygotowaliśmy zestaw pomysłów i inspiracji, które pomogą Ci wydobyć twórczy potencjał, przeżyć przygodę z plastyką i stworzyć łatwe, ale niezwykle efektowne dzieła. Do dyspozycji są także gotowe szablony, dzięki czemu praca będzie łatwiejsza. Do książki dołączona jest także wkładka z Galerią Inspiracji stworzoną przez pierwszych „testerów” naszej książki. Malowanie palcami, patyczkami, kawą – to tylko niektóre z ciekawych propozycji!

Więcej na stronie www.supersenior.studiob24.pl

Tam też możne kupić inne publikacje wspierające rozwój osobisty seniorów.

dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj