W niedzielę 15 sierpnia Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku oraz Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk zapraszają na kolejną odsłonę wydarzeń w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku realizowanego za pośrednictwem programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2021.

Druga część I Kłodzkiego Etno Jarmarku odbędzie się pod hasłem ETNO KULTURA, prezentując aktywność kulturową i artystyczną naszego regionu, a także środowisk, działających na rzecz lokalnej społeczności. Celem wydarzenia jest wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej w regionie Ziemi Kłodzkiej oraz integracja społeczna, a wszystko w pięknych okolicznościach najbardziej znanego ogrodu kwiatowego na Dolnym Śląsku. Zaproszeni goście przez cały dzień będą przybliżać uczestnikom swoją działalność na rzecz szeroko pojętej kultury i tradycji regionu – od malarstwa, przez muzykę, po różnego typu rękodzieło artystyczne.
Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda
W ramach muzycznej odsłony ETNO KULTURY zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda, który powstał w roku 1971 i do dziś zrzesza kilka pokoleń miłośników śpiewu i tańca. Na zespół składają się dwie grupy wokalne – dziecięca i dorosła, a w repertuarze zespołu można odnaleźć piosenki, przyśpiewki, melodie i tańce z 10 regionów Polski. Zarówno do śpiewu, jak i do tańca przygrywa kapela dziecięca, oraz kapela reprezentacyjna.

Górnicza Orkiestra Dęta z Nowej Rudy
Najstarsza w kraju Orkiestra Górnicza pod batutą Marka Bieli, nie tylko nadaje ton najważniejszym wydarzeniom w mieście, ale przede wszystkim nieustannie kultywuje tradycje górnicze Nowej Rudy. Goście z regionu ale także z całego Kraju, doceniają oryginalność noworudzkich muzyków. W skład zespołu wchodzą całe pokolenia osób mniej lub bardziej związanych z górnictwem.

Noworudzka Grupa Twórców Sztuki ALFA ART
Zamiłowaniem do sztuk plastycznych zarażać będzie grupa ALFA ART. Jej członkowie przez cały dzień będą tworzyć, malować i dzielić się swoją artystyczną pasją, a wszystko pośród wyjątkowych, kwietnych plenerów parku miniatur. Kolektyw został stworzony z inicjatywy Beaty Jańdzio, rodowitej noworudzianki, która maluje nie tylko na płótnie, ale również m.in. na starych deskach, aby tchnąć w nie nowe życie, pełne kolorów i pasji. Od 2017 roku grupa ma swoją siedzibę w Galerii Sztuki Mozaika w Nowej Rudzie. W galerii oprócz wystaw twórców z Polski i Europy można zobaczyć oraz zakupić prace członków grupy stanowiące stałą ekspozycję.

Magdalena Adamska – obrazy olejne i akwarele
Swoje obrazy zaprezentuje Magdalena Adamska, artystka pochodząca z Kielc, mieszkająca od 6 lat w Trzebieszowicach. W swojej pracy twórczej stosuje przede wszystkim farby akwarelowe ze względu na ich przejrzystość i przenikanie kolorów, a także farby olejne, bo jak uważa, dzięki nim można śmielej i mocniej przenieść wrażenia na płótno.

ArtShopa – kłodzka pracownia artystyczna
ARTshopA to po prostu wytwórnia rzeczy ładnych, wykonywanych w całości ręcznie i z dbałością o najmniejsze szczegóły. Niecodzienne rozwiązania sprawiają, że każda z rzeczy jest unikatem. Projektują po to, by nieść radość, spełniać marzenia, zmieniać rzeczywistość i otwierać w ludziach wnętrza na piękno, wrażliwość i twórczość.

Wydarzenia w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku organizowane są na terenie bajecznych ogrodów Minieuroland w Kłodzku, w bezbarierowej architekturze. Inicjatywa umożliwia poznanie historii miejsca i regionu, upowszechniając jego tradycje, etnografię i rzemiosło artystyczne, jednocześnie przywołując przeszłość i ukazując go we współczesnym kontekście.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.