E-włączenie seniorów – rusza nowy projekt!

0
1233

Do 17 stycznia grupy i organizacje seniorów z obszarów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców mogą się zgłaszać do udziału w projekcie Fundacji Mapa Pasji pt. „E-włączenie seniorów”. To szansa, by nauczyć się bezpiecznie korzystać z możliwości, jakie daje smartfon, zostać wolontariuszem senioralnym, a także rozwiązywać problemy seniorów w dialogu z lokalnym samorządem.

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego (Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych w 2018 r.) 60% osób w wieku 65+ nigdy nie korzystało z Internetu. W okresie pandemii COVID-19 e-wykluczenie seniorów stało się problemem szczególnie palącym. Z prowadzonych przez nas diagnoz potrzeb seniorów w 10 gminach wynika, że seniorzy uznają brak dostępu do świata cyfrowego za jeden ze swoich głównych problemów. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i jego skutkom wśród osób starszych.

Edukacja cyfrowa seniorów

W ramach projektu „E-włączenie seniorów” Fundacja Mapa Pasji zapewni edukację cyfrową seniorom (po 3 szkolenia na tabletach i smartfonach, z naciskiem na narzędzia komunikacji i korzystanie z e-usług). W 6 gminach zostanie wypracowany i wdrożony program cyfrowego wolontariatu senioralnego adresowanego do seniorów/ek. W kolejnych 6 gminach seniorzy/ki i instytucje wypracują gminne programy dostosowania usług publicznych do potrzeb osób starszych. Wszyscy uczestnicy/czki zrealizują własne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. W ramach Akademii Aktywnego Seniora zostanie wyszkolonych 20 rzeczników senioralnych, odbędzie się 20 webinarów oraz powstanie grupa do wymiany doświadczeń dla zainteresowanych osób z całej Polski. Zostanie także nakręcony film i odbędzie się ogólnopolska konferencja podsumowująca osiągnięcia projektu.

W projekcie uczestniczyć będą seniorzy/rki z 12 gmin wiejskich i z małych miast (do 20 tysięcy mieszkańców). Udział w projekcie jest bezpłatny.

10.01.2021 o godzinie 10:00 odbędzie się webinar informacyjny, w czasie którego zostaną zaprezentowane bardziej szczegółowe założenia projektu.

Aby się zgłosić, do 17.01.2022 wypełnij formularz dostępny TUTAJ. Jeśli sprawia Ci to kłopot, możesz zgłosić się także telefonicznie pod numerem: 692 910 223.

Projekt „E-włączenie seniorów” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Więcej informacji:

Anna Jarzębska

Fundacja Mapa Pasji

Tel. 503 919 574

www.mapapasji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj