Chrishaun Reed McDonald, lepiej znana jako CeCe, został aresztowana i tymczasowo aresztowany za morderstwo. Umieszczono ją w więzieniu w Minneapolis.

Był rok 2011, miała 22 lata i jego sprawa nie zwróciłaby uwagi, gdyby nie dwa składniki rasy i płci, które staną się ikoną dla społeczności LGBT w Stanach Zjednoczonych: CeCe jest czarna i transseksualna, a przebywała w więzieniu dla mężczyźni.

Młoda kobieta opuściła dom z przyjaciółmi, aby pójść do sklepu o północy. Ale po drodze zostali zaczepieni przez rasistowskich i homofobicznych białych mężczyzn i kobiety.

Ta sprzeczka, przy drzwiach baru, zakończyła się fizycznym atakiem napastników. Cece doznała obrażeń na twarzy, gdy została zaatakowana butelką. Inny mężczyzna rzucił się w jej stronę, Cece śmiertelnie zranił go nożyczkami, które wyjęła z torebki „aby się obronić”. Natychmiastowe tymczasowe uwięzienie CeCe w więzieniu dla mężczyzn spowodowało mobilizację działaczy na rzecz praw społeczności LGBT.

I tak CeCe McDonald stała się nieformalnym przywódcą ruchu społecznego, który w ramach kampanii „Wolna CeCe” ma na celu wydostanie jej przedterminowo z więzienia.

Od morderstwa do nieumyślnego zabójstwa

CeCe został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia z zamiarem bezpośrednim i groziło jej 25 lat więzienia. Ale po akcji w mediach i sieciach społecznych jej sytuacja uległa zmianie.  Aktywiści twierdzili, że doznał ataku „transfobii, homofobii i rasizmu” i przypomnieli, że czarni i transseksualiści często cierpią z powodu napaści, co wyjaśniałoby strach, który CeCe musiała odczuwać i co pchnęło ją do zareagowania. Podczas procesu okazało się, że mężczyzna, który rzucił się w jej stronę, miał na swoim koncie przestępstwa związane z używaniem przemocy i dodatkowo wytatuowaną swastykę.

Kobieta w męskim więzieniu

Będąc transseksualistką CeCe został całkowicie odizolowana i miała kontakt z ludźmi jedynie dwa razy na miesiąc i opisuje to jako coś „przygnębiającego”.

„Niestety, chociaż jesteśmy kobietami, otoczenie nadal postrzegają nas jako mężczyzn i twierdzi, że nie mamy prawa do posiadania rzeczy, które kobiety mają”. Chodzi głownie o kosmetyki i ubrania. Umieszczenie CeCe w więzieniu dla mężczyzn wytłumaczono, że „To dla mojego bezpieczeństwa, aby mnie chronić.”

 

Około rok po incydencie i aresztowaniu CeCe, prokuratorzy zmieniła zarzut morderstwa drugiego stopnia na nieumyślne spowodowanie śmierci i tak w czerwcu 2012 roku, CeCe zmieniono wyrok karę 41 miesięcy. 13 stycznia 2014 r. Została zwolniona.

Obecnie jest aktywna liderka społeczności i aktywistka, bierze udział w wydarzeniach dotyczących płci i rasy i otrzymała wiele nagród.

Opracowanie własne na podstawie: http://www.bbc.com/mundo/noticias-42906348?ocid=socialflow_twitter

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here