Być seniorem w XXI wieku- potrzeby, wyzwania, kierunki w polityce senioralnej – konferencja WST Katowice.

0
3285


Co czeka seniorów polskich XXI wieku czyli nas wszystkich? Od czego rozpocząć budowę Polski przyjaznej seniorom nie tylko w deklaracjach, ale przede wszystkim praktyce? Odpowiedzi na te pytania spędzają sen z powiek nie tylko decydentom, ale też wszystkim osobom, dla których zmieniające się realia demograficzne stanowią nie lada wyzwanie.

Etap diagnozowania sytuacji demograficznej oraz zagrożeń z tego powodu wynikających mamy już za sobą. Pora na realne działania nie tylko w ramach programów unijnych czy ministerialnych, ale przede wszystkim  wykorzystajmy  potencjał przedsiębiorców, urzędników i osób działających w organizacjach społecznych,  którzy mają na co dzień kontakt z osobami starszymi.

Tworzymy sztuczne przepisy, zbędny bariery prawne i administracyjne, nie potrafimy dostrzec, że seniorzy to tacy sami ludzie jak wszyscy, mają jedynie inne potrzeby i inne możliwości działania.  W jaki sposób wykorzystać sprawdzone rozwiązania w zakresie polityki senioralnej w krajach starej UE oraz USA? W którym jesteśmy miejscu w budowie warunków dla długowieczności, zdrowej i wygodnej starości oraz godnego i pogodnego umierania?

To tylko niektóre z pytań, na które powinniśmy jak najszybciej znaleźć odpowiedzieć, aby przejść od teorii do praktyki. Coraz lepsza oferta dla seniorów, którzy wymagają opieki, wsparcia i zainteresowania. To bardzo dobrze! Pozostaje jednak ogromna grupa  osób  w wieku 60+, które czują się zapomniane, niepotrzebne i zaniedbane. W interesie całego społeczeństwa jest aktywność społeczna i zawodowa tych ludzi.

Seniorzy stanowią ogromne wyzwanie, ale  i szansę dla przedsiębiorców. Są coraz liczniejszą grupą klientów, ale też i pracowników. Przedsiębiorcy mogą znakomicie poprawić sytuację materialną seniorów oferując tej grupie specjalne rabaty i realne oszczędności na poziomie nawet kilkuset złotych rocznie, ale mogą też zaoferować im pracę w warunkach odpowiadających ich możliwościom. Jest paradoksem to, ze z jednej strony brakuje rąk do pracy, z drugiej strony tysiące czy nawet miliony sprawnych osób mogłoby podjąć pracę i ratować polskie firmy borykające się z niedoborem kadr, jeśli tylko przepisy sprzyjałyby takim działaniom. Obecnie tak nie jest. Zatrudnianie emerytów i rencistów to zwykle duże ryzyko po obu stronach podpisujących umowę.

Aktywne muszą tez być miasta, które wspierać powinny rozwój sieci miejsc przyjaznych seniorom. Jeśli miasta będą przyjazne seniorom to będą też przyjazne wszystkim mieszkańcom i użytkownikom przestrzeni publicznej – to prosta, ale nie powszechnie znana reguła.
Do przedstawionych powyżej problemów w trakcie jednodniowej konferencji odniosą się specjaliści, naukowcy, praktycy i eksperci. Patronat nad Konferencją objęła Pani Barbara Dolniak – Wicemarszałek Sejmu RP. Pośród prelegentów będzie też Pan Marek Plura – poseł do PE, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konferencję organizuje Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu oraz portale rabatseniora.pl oraz 50ok.pl. Patronat medialny Radio SilesiaTV Silesia, Trybuna Górnicza oraz portal netTG.pl.

Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są na jej oficjalnej stronie – konferencje.wst.pl .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj